13 minut „mikronauki” dziennie. Jak podzielić sobie naukę w firmie na małe i łatwo przyswajalne części

07. 03. 2023 • 5 minuty czytania

Oczekujesz, że w tym artykule znajdziesz ciekawe i przydatne informacje? Najlepiej, żeby to był wyciąg wszystkiego co najważniejsze, możliwy do przeczytania w ciągu kilku minut (a nawet sekund). Oczekujesz treściwych, zrozumiałych i przystępnych informacji na jeden konkretny temat, które szybko i łatwo przyswoisz? To jest właśnie fundament mikronauki (microlearningu) – wiedza, która jest dostarczana w małych regularnych porcjach, przekazywana w interesujący sposób. Nie obciąża mózgu, jednocześnie sporo z przyswajanych informacji zostaje zapamiętanych na długo.

13 minut „mikronauki” dziennie. Jak podzielić sobie naukę w firmie na małe i łatwo przyswajalne części

Mikronaukę znasz nie od dziś

Wiedza dostarczana w mniejszych porcjach i regularnych odstępach znana jest Ci z kursów językowych lub nauki gry na instrumencie. Coraz częściej potwierdza się, że microlearning może być z sukcesem wykorzystywany w szkoleniach firmowych.  

Microlearning dzieli materiał nauczania na małe i łatwo przyswajalne części, które kolejno na siebie nawiązują. Dzięki nowoczesnym technologiom coraz więcej kursantów może chłonąć wiedzę w bardzo atrakcyjny sposób. Nagrodą zaś jest większa motywacja, skupienie, elastyczność, zabawa i w efekcie również lepsze wyniki. 

Pracownicy firmy WAMAG pokochali microlearning z kilku powodów: „Nasi pracownicy docenili w microlearningu spójne doskonalenie się, podoba im się również elastyczny i szybki dostęp do potrzebnych im informacji” mówi Jana Turko, HR Business Partner firmy WAMAG. 

Zaś Aleš Pokorný, lider wewnętrzengo zespołu Learning & Development w firmie PwC wie, że każda nauka wymaga koncentracji a co za tym idzie odpowiedniego otoczenia, czasu oraz chęci do pogłębiania wiedzy. „Zaletą mikronauki jest, że tej przestrzeni oraz czasu dla swojego skupienia potrzebujesz o wiele mniej.”

Microlearning to nie tylko kursy wideo

Większość ludzi myśli, że edukacja w małych partiach może odbywać się tylko za pośrednictwem kursów wideo. Jednak filmy wideo to nie jedyny przykład działania tej metody. 

Mikronauka ma wiele twarzy:

  • Kursy wideo: Wyniki najnowszych badań wskazują, że nauka przy pomocy kursów wideo jest o wiele bardziej skuteczna niż nauka stacjonarna.  
  • E-learning: Rynek edukacji online oferuje również krótkie moduły e-learningowe, które można podzielić na mniejsze części, podobnie jak w przypadku microlearningu. 
  • Infografika: Infografika opracowana w sposób przemyślany i ciekawy jest skuteczną formą, jak nie pogubić się w informacyjnym labiryncie. 

Gamifikacja: Krótkie i atrakcyjne gry są doskonałym narzędziem, jak szybko zapamiętać nawet mało ciekawe treści. Gamifikację pokochały zwłaszcza młodsze pokolenia. 

„Całe bezpieczeństwo informacyjne zbudowaliśmy na gamifikacji. Ludzie w trakcie gry analizują różne scenariusze, jak postępować w konkretnych sytuacjach. Warto stawiać na dopracowany dizajn, gra powinna być po prostu atrakcyjna dla odbiorcy”

– Aleš Pokorný, lider wewnętrznego zespołu L&D w firmie PwC.
  • Podcasty: W Czechach podkasty jako forma szkoleniowa czy edukacyjna jeszcze nie „weszły w krew”. Warto jednak pamiętać, że za pomocą takiej nieformalnej rozmowy można przekazać całkiem sporą wiedzę od ciekawych ludzi. 

Blogi: Dzięki regularnie publikowanym artykułom na różnych blogach tematycznych możesz każdego dnia chłonąć nowe informacje, które wykorzystasz w swojej pracy.

Pamiętaj jednak, że istnieje jeszcze świat offline. Microlearning z łatwością wykorzystasz w instrukcjach, przewodnikach czy ulotkach, które zapoznają Twoich pracowników z konkretnymi informacjami. 

Odkryj zalety microlearningu w firmie, zobacz jakie korzyści daje pracownikowi

Urok dobrze przemyślanego microlearningu polega na tym, że jego skuteczność znacznie przewyższa włożony w naukę nakład pracy. W odróżnieniu do wielogodzinnych szkoleń stacjonarnych nie musisz płacić za wynajem pomieszczeń, trenerów, wyżywienie, transport oraz czas, który pracownik spędził na szkoleniu. 

Mikronauka dodatkowo zmniejsza obciążenie poznawcze Twoich pracowników. Podczas krótkich lekcji maksymalnie się koncentrują i nikt im w tym nie przeszkadza. Dzięki temu osiąga się nie tylko szybsze i lepsze wyniki w nauce, ale rośnie też samozadowolenie i motywacja do dalszej nauki.

Badania potwierdziły, że materiał podzielony na mniejsze partie łatwiej zapamiętać. Microlearning nie blokuje mózgu, który następnie łatwiej przechowuje informacje a później łatwiej je sobie przypomnieć. Dodatkowo tę nową metodę łatwo wdrożyć do codziennej rutyny – nieważne czy jesteś w domu czy w pracy czy w trakcie podróży. Karolina Hudečková, talent Manager z firmy DHL Supply Chain dodaje: „Microlearning to korzystna forma rozwoju, którą można dopasować do kalendarza zapracowanego pracownika. Warunkiem oczywiście jest regularność, czyli to że pracownik systematycznie pogłębia wiedzę.”

Przykład konkretnego wykorzystania microlearningu

Aleš Pokorný z PwC wylicza konkretne sytuacje, kiedy microlearning był faktycznym wkładem i korzyścią zarówno dla firmy jak i samych pracowników. „W trakcie pandemii przekonaliśmy się, że microlearning może być skuteczny w wielu obszarach rozwoju.  Wykorzystujemy go np. do rozwoju umiejętności menedżerskich liderów i menedżerów w całym kraju. Doskonale nadaje się do nauki umiejętności cyfrowych, które są kluczowe dla naszych pracowników.”
Ale na tym microlearning w PwC się nie kończy: „Kolejnym obszarem, gdzie wykorzystujemy mikronaukę są tzw. kompetencje miękkie. Mogą to być umiejętności komunikacyjne lub umiejętności negocjacyjne. Microlearning jest również bardzo skuteczny w nauce języków obcych. Oczywiście warunkiem wykorzystania microlearningu jest zawsze jego dobre opracowanie oraz chęć pracowników do korzystania z takiej formy nauki” – dodaje Aleš Pokorný.

Skup się na microlearningu w jego najskuteczniejszej formie

#1 Długość

Zdaniem ekspertów L&D czas takiej lekcji nie powinien przekraczać 13 minut. Każda następująca lekcja nie jest już microlearningiem. Taka nauka przestaje być również efektywna. Jedna lekcja powinna trwać od 5-10 minut

#2 Treść 

Jak ognia unikaj pokusy, aby starać się w jednej lekcji zawrzeć jak najwięcej informacji. Nie zyskasz w ten sposób ani uwagi kursanta ani nie osiągniesz lepszych wyników. Tym samym pogrzebiesz główną ideę mikronauki. Każda lekcja powinna być skoncentrowana na jednej kluczowej informacji, problemie lub rozwiązaniu. 

#3 Forma

Pisaliśmy o tym już wcześniej: podstawą microlearningu jest elastyczność oraz szybki dostęp do informacji – dosłownie gdziekolwiek i kiedykolwiek. Właśnie dlatego wszystkie kursy wideo, infografiki i podkasty muszą być łatwo dostępne na komórkach, które nosimy ciągle przy sobie. 

#4 Cel

Przed rozpoczęciem lekcji określ jakie są Twoje priorytety szkoleniowe i oczekiwania. Jaką korzyść mają przynieść lekcje Tobie i Twoim pracownikom a następnie w jaki sposób daną korzyść ocenisz. W ten sposób otrzymasz odpowiedź na pytanie czy mikronauka jest odpowiednim narzędziem do nauki danego zagadnienia.

Mikronauka daje korzyści również w połączeniu z klasycznymi metodami

Z pewnością istnieją obszary, gdzie lepsze wyniki osiągnie się poprzez naukę stacjonarną lub w dłuższym module e-learningowym. Ale nawet wtedy warto pamiętać o kształceniu „w częściach”. Rozwiązaniem może być też nauka łączona, tzw. blended learning.

 
Ustawienia plików cookie