Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wdrażaniu platformy Seduo i innych narzędzi szkoleniowych dla firm?

22. 10. 2023 • 4 minuty czytania

Wdrożenie każdego narzędzia szkoleniowego w firmie powinno być odpowiednio zaplanowane. Im lepiej przygotujesz na to pracowników, tym łatwiej będzie Ci zachęcić ich do rozwoju i osiągnąć zamierzone efekty. Oczywiście każda branża rządzi się swoimi prawami, jednak w tym artykule wskazujemy na uniwersalne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wdrażaniu platformy Seduo lub dowolnego innego narzędzia szkoleniowego dla firm.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wdrażaniu platformy Seduo i innych narzędzi szkoleniowych dla firm?

Zacznij od wyjaśnienia „Po co?”

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w życiu niezwykle ważne jest posiadanie określonego celu. Niestety w wielu firmach popełnia się błąd i o tym zapomina. Zanim wdroży się dowolny program szkoleniowy, narzędzie czy platformę, należy dokładnie wyjaśnić pracownikom cel tego przedsięwzięcia. Wymaga to odpowiedniego przygotowania krótkiej kampanii informacyjnej, której zadaniem jest pokazanie pracownikom korzyści związanych z samorozwojem oraz z wykorzystaniem konkretnych metod i narzędzi szkoleniowych.

Gdy odpowiesz na pytanie „po co”, możesz przejść do wdrożenia programu szkoleniowego i stopniowego wymagania od pracowników jego realizacji. Jeżeli zrobisz to umiejętnie, to bardzo szybko zauważysz wymierne efekty swoich działań. Każdy pracownik musi dokładnie zrozumieć, że rozwija się przede wszystkim dla siebie, a nie dla firmy, jednak zarówno on, jak i jego pracodawca będą czerpać z tego określone korzyści. To wyzwanie, przed którym stają działy HR zarówno w korporacjach, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach.

Potrzeby i charaktery pracowników są różne

Oczywiście jako specjalista ds. HR doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że potrzeby i charaktery pracowników są bardzo różne. To sprawia, że nie można wszystkich mierzyć jedną miarą. Najpierw zrozum, kim są i jacy są pracownicy w Twojej organizacji, a następnie przygotuj program i metodę szkoleniową dopasowaną do ich potrzeb. Pomoże Ci to w płynnym wdrożeniu polityki szkoleniowej w firmie oraz w osiągnięciu zamierzonych rezultatów. Ze względu na złożoność ludzkich charakterów, bardzo dużą skutecznością cieszy się metoda blended learning, która polega na czerpaniu zarówno ze stacjonarnych, jak i zdalnych form przekazywania wiedzy. Umiejętne ich połączenie sprawi, że każdy z pracowników odnajdzie się w założeniach działu HR i będzie dążył do tego, aby się rozwijać.

Nie zrażaj się początkowym oporem

Obawiasz się, że na początku wdrożenia platformy szkoleniowej spotkasz się z oporem pracowników? Z doświadczenia wiemy, że zjawisko to spotykane jest w bardzo wielu firmach i organizacjach. Specyfika naszej natury sprawia, że obawiamy się lub odrzucamy to co nowe. W przypadku szkoleń w firmie obawiamy się dodatkowych obowiązków, zwiększonych wymagań czy też braku czasu dla siebie. Nic z tych rzeczy. Odpowiednio zaplanowane wdrożenie platformy szkoleniowej sprawi, że szybko poradzisz sobie z oporem. Kluczem jest zastosowanie dobrego tłumaczenia, po co to wszystko się robi, o czym wspomniano w jednym z wcześniejszych akapitów. Nie zrażaj się początkowym oporem, ponieważ jest on czymś normalnym. Konsekwentnie podążaj według planu, a odniesiesz sukces rozwojowy w swojej firmie.

Dobrze sprofilowane szkolenia to klucz do sukcesu

Z pewnością wielu z nas zdarzało się odpłynąć na lekcjach w szkole w momentach, w których nauczyciel poruszał mało interesujący nas temat. To całkiem normalne i tak samo dzieje się w życiu dorosłym. Jeżeli szkolenie nie jest dostosowane do profilu i potrzeb pracowników, to nie będą oni chcieli brać w nim udziału. Po co tracić czas na naukę czegoś, co nie zostanie efektywnie wykorzystane lub nie dotyczy danego działu? Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy odpowiednio sprofilować szkolenia. To klucz do osiągnięcia sukcesu. Zadbaj o to, aby tematyka i zakres szkoleń była dostosowana do potrzeb danego działu lub typu stanowiska. Specjalistyczne treści powinny być uzupełniane uniwersalnymi kursami dotyczącymi zarządzania czasem, organizacji czy też kierowania projektami. Wówczas pracownik z jednej strony będzie doskonalił się w obszarze, który już wykonuje, a z drugiej będzie przygotowywany do nowych wyzwań. Zadbaj o to, aby pracownicy otrzymali sprofilowane szkolenia, których potrzebują, a poprawisz wyniki finansowe firmy.

Bądź otwarty na sugestie pracowników

Osobami, które biorą udział w szkoleniach, są pracownicy. W związku z tym należy umiejętnie wsłuchiwać się w ich potrzeby i sugestie. Mogą dotyczyć one zarówno programu merytorycznego szkoleń, metody nauczania, jak i platformy e-learningowej. Wielu z pracowników dodatkowo inwestuje w siebie poza godzinami pracy, dlatego tego typu uwagi mogą być niezwykle cenne w kontekście planowania kolejnych działań. Bez wątpienia nie wolno się na to zamykać. Specjaliści ds. HR powinni być otwarci na sugestie pracowników. Należy je zapisywać, weryfikować i analizować. Jeżeli jakiś temat warty jest jego pogłębienia, to skontaktuj się z pracownikiem i poświęć temu chwilę. Kto wie, być może wybrane sugestie pomogą Ci wprowadzić szkolenie w firmie na jeszcze wyższy poziom. Umiejętne słuchanie uczestników szkoleń ułatwia wprowadzanie w nich modyfikacji oraz wdrażanie nowych rozwiązań.

Platforma e-learningowa Seduo to wybór wymagających działów HR

Wyborem wymagających specjalistów jest platforma e-learningowa Seduo. Została stworzona na podstawie wielu przeprowadzonych rozmów z osobami, które odpowiadają za szkolenia firmowe. Zadbaliśmy o to, aby platforma była intuicyjna i przyjazna każdemu odbiorcy. Dzięki temu skierowana jest zarówno do starszego pokolenia, jak i młodszych pracowników. Doskonale sprawdza się w metodzie blended learning, jako uzupełnienie spotkań stacjonarnych lub jako wiodąca metoda szkoleniowa. W ramach platformy Seduo można korzystać z szeregu gotowych kursów oraz wgrywać własne materiały, które są sprofilowane pod kątem danego przedsiębiorstwa. Zachęcamy do sprawdzenia możliwości Seduo oraz do wdrożenia platformy zgodnie z naszymi wskazówkami.

 
Ustawienia plików cookie