Dlaczego warto szkolić pracowników z obsługi Excela? Program ciągle się rozwija. Może okazać się przydatny zarówno dla pracowników biurowych jak i produkcyjnych.

20. 05. 2023 • 5 minuty czytania

W swoim komputerze z pewnością znajdziesz ikonę z literką X. Excel jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych programów na świecie. Jednak niewiele osób potrafi w pełni wykorzystywać jego możliwości. A przecież to bardzo praktyczny program, który nieustannie odpowiada na nowe potrzeby użytkowników. Obiektywnie patrząc to jedno z najlepszych analitycznych narzędzi dla menedżerów, strategów czy specjalistów ds. marketingu. Ale nie tylko dla nich.

Dlaczego warto szkolić pracowników z obsługi Excela? Program ciągle się rozwija. Może okazać się przydatny zarówno dla pracowników biurowych jak i produkcyjnych.

Z praktyki wynika, że istnieją dwa powody podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników w firmach.  Pierwszy to cel biznesowy, a to oznacza że trener/couch odpowiedzialny za doskonalenie umiejętności pracowników sam zdecyduje o tym, że np. poprawa umiejętności obsługi programu Excel będzie korzystna dla firmy. Drugi powód to inicjatywna samych pracowników. Ci zaś czerpią z kursu satysfakcję ze względu na własne potrzeby i samorozwój.

Firmy, które już wdrożyły programy szkoleniowe w swojej organizacji, są w komfortowej sytuacji. Za przykład może posłużyć firma produkcyjna WAMAG, która od czterech lat korzysta z platformy edukacyjnej online Seduo. „Wykupujemy licencję Seduo każdemu pracownikowi, który o to poprosi.  Z platformy korzystają również pracownicy produkcji.  Jeśli zwróci się do mnie ślusarz lub montażysta, nie widzę żadnego problemu dlaczego nie mógłby korzystać z platformy edukacyjnej” – mówi Jana Turko, HR Business Partner w firmie WAMAG.

W kursie obsługi programu Excel nasi pracownicy najbardziej doceniają naukę podstaw oraz fakt, że mogą w każdej chwili wrócić do konkretnej lekcji.  Jeśli bowiem nie używasz takiego programu codziennie, łatwo wypaść z wprawy i zapomnieć o pewnych funkcjach.

– Jana Turko, HR Business Partner w WAMAG

Jej zdaniem to właśnie kurs Excela lub kurs skrótów klawiaturowych należał do najpopularniejszych kursów (po wprowadzeniu edukacji online). A to pomimo faktu, iż jesteśmy firmą ściśle produkcyjną. „W kursie Excela nasi pracownicy najbardziej doceniają naukę podstaw oraz fakt, że mogą kiedykolwiek wrócić do materiału. Jeśli bowiem nie używasz takiego programu codziennie, łatwo wypaść z wprawy i zapomnieć o pewnych funkcjach.  Zaletą Seduo jest to, że kursant ma świadomość, iż wiedza której poszukuje jest gdzieś w materiale kursowym.  Przede wszystkim wie, że taka funkcja  w ogóle istnieje – a jeśli będzie musiał z niej skorzystać np. za dwa miesiące, to bardzo szybko ją odszuka w kursie. Sam kurs zaś ma ciągle do własnej dyspozycji.  W takich sytuacjach pracownicy uczą się właśnie tego, czego potrzebują” – mówi Jana Turko z WAMAG.

Czego możesz spodziewać się na kursie Excela

1. Oszczędzasz czas firmy

Zielona ikona z literą „X” oferuje bezpośrednią drogę do świata efektywnego zarządzania ogromną ilością danych. Dzięki programowi Excel Twój zespół może z łatwością tworzyć, przeglądać i modelować budżety, wydatki, inwestycje i raporty. Z tych danych Excel następnie tworzy różne wykresy i wizualizacje za jednym kliknięciem, dzięki czemu masz wgląd do skomplikowanego wnętrza swojej firmy. 

Im szybciej Twoi pracownicy nauczą się pracować z danymi, tym mniej czasu poświęcą na ich analizę i wdrożenie w życie. Zaś czas, który dzięki temu zyskacie możecie wykorzystać na poprawianie jakości produktu lub usług dla swoich klientów. 

2. Ułatwisz pracę działowi IT

Umiejętność obsługi programu Excel odciążą dział IT.  Zdarza się, że pracownicy, którzy nie posiadają przeszkolenia z obsługi  bardziej skomplikowanych programów jak np. Excel  obciążają dział IT pytaniami odnośnie bardziej zaawansowanych funkcji. Tym samym absorbują informatyków i odwracają ich uwagę od pilniejszych zadań jak np. aktualizacja oprogramowania, zabezpieczenia czy utrzymanie waszych systemów. 

Oprócz tego specjaliści z działu IT nie nauczą Twoich pracowników żadnych zaawansowanych funkcji, ale pomogą im rozwiązać najpilniejsze techniczne problemy.  Z kolei fachowo przygotowane kursy nauczą Twoich pracowników korzystać z Excela dokładnie tak, jak potrzebują tego w swojej pracy.

3. Lekcje online – droga do zaawansowanych funkcji Excela

Weekendowy kurs Excela nie zrobi z kursanta specjalisty.  Lepsze wyniki osiągniesz dzięki regularnym lekcjom online, podczas których Twoi pracownicy krok po kroku będą  codziennie przyswajać nowe informacje.  Tym oto sposobem opanują wszystkie skomplikowane funkcje i sprytne rozwiązania.

Nauka Excela to żadna przysłowiowa „bułka z masłem”, Twoi pracownicy z pewnością podczas nauki napotkają różne trudności.  Ale to właśnie spójna nauka i możliwość powtarzania lekcji online, kiedy chcą i gdzie chcą, pomoże im uporać się z trudniejszymi operacjami, które będą mogli przetestować również w konkretnych obowiązkach zawodowych.

Zaletą Seduo jest to, że kursant ma świadomość, iż wiedza której poszukuje jest gdzieś w materiale kursowym.  Przede wszystkim wie, że taka funkcja  w ogóle istnieje – a jeśli będzie musiał z niej skorzystać np. za dwa miesiące, to bardzo szybko jej odszuka w kursie. Sam kurs zaś ma ciągle do własnej dyspozycji.

– Jana Turko, HR Business Partner w WAMAG

4. Wykorzystuj lepiej to, co już dawno posiadasz. 

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, iż komputery w każdej firmie wyposażone są w program Excel jako jedno z podstawowych oprogramowań. Sporo firm w procesie rekrutacji traktuje umiejętności obsługi programu Excel jako podstawową.  Dlaczego więc nie wykorzystać w pełni tej bazy, którą każdy już posiada i nie opanować do perfekcji umiejętności obsługi programu Excel?

Profesjonalni trenerzy Excela pomogą Tobie i Twoim zespołom w pełni wykorzystywać program Excel. Dzięki nauce online każdy może rozpocząć naukę od razu, mogą też rozpocząć naukę w tym samym czasie.  Dodatkowo każdy sam sobie wybiera tempo oraz czas nauki. 

5. Masz wkład w ukontentowanie pracowników 

Sama umiejętność obsługi programu Excel jednak nie prowadzi do efektywności oraz konkurencyjności Twojej firmy.  Aby Twoi pracownicy czuli się zmotywowani i zadowoleni potrzebny im ciągły rozwój umiejętności. Oferując swoim pracownikom regularne szkolenia zawodowe przyczyniasz się do tworzenia wysokiej kultury szkoleń firmowych. 

Regularne szkolenia z Excela dodadzą Twojemu zespołowi pewności siebie w podejmowaniu własnych decyzji oraz umożliwią im szybkie wdrażanie przemyślanych rozwiązań. Twoi pracownicy poczują się bardziej wartościowymi członkami firmy, istnieje też mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz utalentowanych pracowników. 

Program Excel już nie jest rewolucyjny, ale ewolucyjny

Mimo swojego wieku Excel pozostaje nowoczesnym programem, który ma szerokie zastosowanie w każdej możliwej branży. W dodatku nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić – jest ciągle udoskonalany, dodawane są nowe funkcje oraz możliwości.  Jego niezaprzeczalną zaletą jest jego wyjątkowa kompatybilność z wszystkimi systemami na całym świecie.  Jeśli nauczysz swoich pracowników korzystać w pełni z tego programu z nawiązką zwróci się to Twojej firmie.

Podstawy MS Excel. Rozpocznij przygodę z Excelem

Piotr Majcher

Chcesz nie tylko zapoznać się z programem Excel, ale nauczyć się tak solidnych podstaw, że łatwo wykonasz zadania, tabele, wykres i proste formatowanie? W tym kursie nauczysz się solidnych podstaw Excela. A może nawet go polubisz?

 
Ustawienia plików cookie