Twoi pracownicy już nie muszą się ograniczać wyłącznie do tradycyjnych szkoleń, które trwają kilka godzin lub dni. Dzięki technologiom online mogą sobie naukę rozłożyć na krótsze fragmenty. A wtedy w zależności od potrzeby oraz możliwości mogą założyć słuchawki i włączyć kurs online – wystarczy kilka minut.
Dobry trend: Podziel swoją edukację w firmie na mniejsze porcje. Potraktuj to jak pigułki wiedzy. Wystarczą 4 minuty dziennie.

Nazywamy to nauką w toku pracy, czyli „learning in the flow of work”. Josh Bersin, doświadczony specjalista w obszarze Learning & Development, opisał tę metodę jako „knowledge pills”, inaczej mówiąc pigułki wiedzy. Takie podejście umożliwia pracownikowi, przez dłuższy czas, przyswajać nową wiedzę i umiejętności w regularnych, małych dawkach, każdego dnia.
Jak podaje Bersin w swoim badaniu ludziom wystarczą 4 minuty nauki dziennie. Jak to możliwe? Zapamiętywanie nowych informacji nie jest wyrwane z kontekstu pracy. Nowa wiedza jest wartościową częścią dnia pracy i znajduje autentyczne zastosowanie w zadaniach oraz czynnościach związanych z pracą. „Nazywam to ‚nauką w toku pracy’. Jest wiele rzeczy, które łatwiej zrozumieć w toku pracy”, mówi Aleš Pokorný, lider wewnętrznego zespołu L&D w firmie PwC.
Korzyści płynące z nauki w godzinach pracy
Celem tak zwanej „nauki w toku pracy” jest efektywna edukacja. Informacje podawane w małych ilościach zapamiętuje się szybko, trwale i można je od razu wdrożyć w pracę. Wśród pracowników zaś rośnie zainteresowanie i motywacja do dalszych postępów. Takie osoby rozwijają równolegle swoje kompetencje teoretyczne oraz praktyczne i stają się dla firmy dobrodziejstwem.
Microlearning (mikronauka) zapobiega przeciążaniu zdolności poznawczych oraz wypaleniu zawodowemu. Badania bowiem pokazują, że tak często i chętnie wymieniany multitasking może powodować poważne zaburzenia w ludzkim mózgu. Permanentna lawina najróżniejszych informacji prowadzi do stresu, napięcia, obniża kreatywność i oczywiście pogarsza wydajność.
Edukuj swoich pracowników w ruchu
Twoi pracownicy wykonują swoją pracę w najróżniejszych miejscach, dosłownie wszędzie i ciągle. Kolejne lockdowny przyspieszyły proces „odklejania” ludzi od biurek i komputerów. Pracują na swoich komórkach, tabletach i laptopach będąc w biurze, w domu, w drodze. Mają je ciągle przy sobie.
Dzięki temu nowemu podejściu do pracy oraz nowoczesnym technologiom wdrożenie microlearningu „in the flow of work” nie jest wcale skomplikowane. W dzisiejszych czasach istnieje wiele technologii i platform z pomocą których łatwo wdrożyć microlearning do organizacji pracy.
Zdaniem Aleša Pokornego z firmy PwC mikronauka dobrze sprawdza się np. w szkoleniach technicznych: „Edukacja podzielona na małe porcje doskonale sprawdza się przy wykorzystaniu takich narzędzi jak G Suite lub innych tego typu narzędziach. Całą naukę dzielimy na minitematy a pracownicy odtwarzają sobie lekcje online z autentycznym trenerem w zależności od własnych potrzeb.”
Jak więc zacząć?

Uczenie przez doświadczenie w biznesie
Jacek Jakubowski
Jak sprawić, aby pracownicy się uczyli… SIĘ uczyli. Dzielili się wiedzą w twórczy i kreatywny sposób? Jak tworzyć atmosferę zaangażowania i przepływu wiedzy w organizacji uczącej się?
4 kroki do wdrożenia edukacji „in the flow of work”:
1. Daj swoim pracownikom możliwość uczenia się w godzinach pracy
Nie musisz od razu traktować edukacji online w czasie pracy jako jedynej możliwości nauki. Na początek wystarczy, że stanie się zwykłą częścią „życia” zawodowego w Twojej firmie. W pierwszej kolejności sprawdź jakie jest wśród pracowników zainteresowanie oferowanymi kursami wideo oraz określ podstawowe zasady uczestnictwa w kursach i szkoleniach w ramach zadań służbowych.
Edukacja podzielona na małe porcje doskonale sprawdza się przy wykorzystaniu takich narzędzi jak G Suite lub innych tego typu narzędziach. Całą naukę dzielimy na mniejsze porcje a pracownicy odtwarzają sobie lekcje online z autentycznym trenerem w zależności od własnych potrzeb
2. Wdrażaj narzędzia, które ułatwiają naukę w godzinach pracy
Skuteczna nauka w trakcie wykonywania codziennych zadań jest możliwa pod warunkiem, że Twoi pracownicy mają do dyspozycji odpowiednie narzędzia, technologie oraz platformy. Nie mogą to być rzeczy trudne w obsłudze. Wręcz przeciwnie, musi to być narzędzie, które ułatwia im polepszanie swoich kompetencji i pomaga rozwiązywać problemy.
3. Nie zapominaj o smartfonach – przede wszystkim
Nauka „in the flow of work” oznacza, że treści edukacyjne muszą być łatwo dostępne, gdziekolwiek i kiedykolwiek. Jedyne urządzenie, które każdy pracownik ma przy sobie to właśnie telefon komórkowy. Tworząc treści pamiętaj również o tym, że będą one wyświetlane głównie na ekranach telefonów komórkowych.
4. „Naukę w toku pracy” miej pod ciągłą kontrolą
Skrupulatnie zarządzana i logicznie zbudowana treść ma kluczowe znaczenie dla sukcesu kształcenia. Pozwala bowiem Twoim pracownikom naprawdę rozwijać ich wiedzę oraz kompetencje. Ponadto Ty i Twoi pracownicy będziecie mieli przegląd tego, czego już się nauczyli i co na nich czeka w kolejnych etapach.
Zmiana podejścia do edukacji to Twoja przewaga konkurencyjna
Sukces edukacji w małych porcjach w czasie pracy potwierdzają zagraniczne badania. Ty również możesz czerpać z tego wiele wyjątkowych korzyści: większą motywację i koncentrację pracowników, wykorzystanie najnowszej wiedzy, szybkie dostosowywanie się do nowych trendów, ciągłe doskonalenie umiejętności, poczucie ciągłego rozwoju i satysfakcji, a także minimalizację przeciążenia i wypalenia.