Jak efektywnie zarządzać czasem i odnaleźć przestrzeń naukę? Tego ucz swoich pracowników

22. 10. 2023 • 4 minuty czytania

Nie mam czasu na naukę, mam wiele codziennych obowiązków, nie wyrabiam się z
podstawowymi zadaniami itp. To tylko kilka przykładowych wymówek pracowników, którzy nie biorą udziału w oferowanych im szkoleniach. Nietrudno zauważyć, że dla tych wszystkich wymówek jest jeden wspólny mianownik. Jest nim nieumiejętne zarządzanie czasem. Właśnie dlatego w Twojej firmie zwróć uwagę duży nacisk na naukę efektywnego zarządzania czasem oraz dobrą organizację pracy po to, aby odnaleźć przestrzeń na rozwój. Jak to zrobić?

Jak efektywnie zarządzać czasem i odnaleźć przestrzeń naukę? Tego ucz swoich pracowników

Zweryfikuj źródło problemu

Brak przestrzeni na edukację oraz niewyrabianie się z podstawowymi obowiązkami służbowymi mogą mieć różne źródło. W związku z tym przed wysnuciem jakichkolwiek wniosków należy dokładnie to sprawdzić. Jeżeli dany pracownik informuje Cię o tym, że nie ma czasu na naukę, to sprawdź, gdzie leży problem. Być może w danym momencie pracownik znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, coś jeszcze zaprząta jego głowę, ma za dużo obowiązków lub po prostu źle organizuje swoją pracę. Z każdej takiej sytuacji jest wyjście.

Jeżeli powody leżą poza pracą, to warto zaproponować pracownikowi wsparcie w ich rozwiązaniu. Jeżeli obowiązków służbowych jest zbyt dużo, to sprawdź, czy tak rzeczywiście jest, czy może chodzi o złą organizację pracy. Może okazać się jednak, że specjalista na danym stanowisku robi wiele ponad miarę i spływają na niego dodatkowe obowiązki. W dłuższej perspektywie nie przyniesie to firmie zbyt wielu korzyści. Jeżeli pracy jest za dużo na jedną osobę, to pomyśl o dodatkowym etacie. Wówczas dużo łatwiej będzie o zachowanie wysokiej jakości świadczonych obowiązków oraz wygospodarowanie czasu na naukę.

Organizacja pracy i samodyscyplina

W kontekście odnalezienia przestrzeni na naukę niezwykle ważna jest odpowiednia organizacja pracy. W połączeniu z samodyscypliną dają niesamowite efekty. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby na różnych szczeblach hierarchii w firmie edukować pracowników z odpowiedniej organizacji pracy. Co do szczegółów będzie się ona różnić od tego, jakie stanowisko mamy na myśli. W przypadku pracy biurowej może dotyczyć to ustalenia konkretnych bloków czasowych na dane czynności robocze. Niezależnie od stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy niezwykle ważne jest dbanie o porządek na stanowisku pracy. Wówczas dużo łatwiej o odnalezienie niezbędnych przedmiotów i dokumentów. W tym aspekcie niezbędna jest samodyscyplina, dzięki której pracownik po zakończeniu zadania lub dnia pracy przygotowuje stanowisko do dalszego działania. Szkolenia z tego obszaru powinny iść w parze z cykliczną weryfikacją efektów, aby wyrobić w pracownikach pożądany nawyk. Jeżeli poradzą sobie z tym aspektem, to zwiększą swoją wydajność oraz łatwiej będzie im o wygospodarowanie czasu na szkolenia.

Postaw na szkolenia z efektywnego zarządzania czasem

Dlaczego pracownik nie ma czasu na naukę? Jednym z powodów może być nieefektywne zarządzanie czasem w pracy i poza nią. Kładź duży nacisk na to, aby zoptymalizować działania pracownika. W tym obszarze warto postawić na szkolenia z zakresu efektywnego zarządzania czasem. Podstawowe działania w tym obszarze związane są m.in. z:

  • eliminacją pożeraczy czasu (np. rozmowy ze współpracownikami, przeglądanie mediów społecznościowych);
  • priorytetyzacją zadań (najpierw wykonuje się te, które z punktu widzenia firmy są najistotniejsze);
  • unikaniem odkładania na później trudniejszych tematów;
  • korzystania z narzędzi wspierających efektywną pracę (np. Kalendarz Google, Asana itp.).

Zakres tematyczny szkolenia powinien być dopasowany do specyfiki danego stanowiska w pracy. Jako specjalista ds. HR lub menedżer zadbaj o to, aby odpowiednio to sprofilować. Po wdrożeniu tylko niektórych nawyków może okazać się, że pracownik pracuje dwa razy efektywniej i odzyskał czas na udział w szkoleniach.

Zbuduj wartość szkolenia

Twój pracownik doskonale zarządza czasem, jest efektywny i mimo tego nie bierze udziału w szkoleniach? Być może w jego ocenie nie mają one wartości. Przy wdrożeniu narzędzi szkoleniowych w firmie niezwykle ważne jest to, aby zbudować ich wartość. W tym celu prowadzi się kampanię informacyjną oraz edukacyjną. Jej celem jest zbudowanie wartości udziału pracowników w szkoleniach oraz tego, jakie korzyści się z tym wiążą w kontekście jednostki oraz całej organizacji. Jeżeli zbudujesz pożądaną wartość wybranych przez Ciebie szkoleń, to dużo łatwiej będzie Ci o zmotywowanie pracownika do udziału w nich. Nagle znikną wymówki o braku czasu i przestrzeni na naukę.

Nauka w pracy i w domu

Odpowiednio zmotywowani pracownicy, którzy chcą się rozwijać i budować pozycję zawodową, szkolą się w pracy i w domu. Oczywiście trudno wymagać od pracowników tego, żeby poświęcali kilka godzin dziennie poza pracą na udział w szkoleniach firmowych. Może okazać się jednak, że umiejętne operowanie językiem korzyści i wyznaczenie sensu edukacji firmowej sprawią, że pracownicy w wolnej chwili sami chętnie sięgną po książkę lub skorzystają z platformy e-learningowej. Mogą to robić m.in. w drodze do pracy, do domu lub podczas odpoczynku. W dynamicznie rozwijających się firmach pracownicy uczą się nie tylko w godzinach pracy, ale i poza nimi. Oczywiście wszystko w ramach zachowania zdrowego balansu.

Platforma Seduo – dostęp do szkoleń w dowolnym miejscu i czasie

Od lat trendem w szkoleniach firmowych jest wykorzystywanie platform e-learningowych. Dzięki nim pracownicy mogą uczyć się w dowolnie wybranym momencie. Ponadto mierzenie postępu w edukacji poszczególnych osób jest jeszcze prostsze. Wygodna w użytkowaniu platforma w połączeniu z wysoką jakością szkoleń to klucz do poprawy efektywności programu szkoleniowego wewnątrz Twojej organizacji. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego przygotowaliśmy platformę Seduo. To odpowiedź na potrzeby nawet najbardziej wymagających specjalistów ds. HR. Dzięki Seduo pracownicy jeszcze chętniej korzystają z oferty szkoleniowej w swojej firmie.

 
Ustawienia plików cookie