Jak zmotywować pracowników do inwestycji w siebie i korzystania ze szkoleń?

22. 10. 2023 • 5 minuty czytania

Nawet najlepsze merytorycznie szkolenie firmowe nie przyniesie zamierzonych efektów, jeżeli w parze z nim nie pójdzie motywacja pracowników. Kluczem do sukcesu specjalistów ds. HR oraz menedżerów jest wdrożenie takich działań, które zachęcą pracowników do aktywnego uczestniczenia w programie szkoleniowym i wykorzystywania zdobytych w nim umiejętności. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Jak zmotywować pracowników do inwestycji w siebie?

Jak zmotywować pracowników do inwestycji w siebie i korzystania ze szkoleń?

Zrozum co powstrzymuje pracownika przed szkoleniem się

Jeżeli pracownicy nie chcą się szkolić lub mają ograniczoną motywację, to przede wszystkim zrozum, co jest tego powodem. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. W związku z tym, zanim zaczniesz motywować, zweryfikuj obiekcje, z którymi będziesz się mierzyć. Do najczęstszych obiekcji pracowniczych przeciw szkoleniu się należą: lęk przed ośmieszeniem się, strach przed nowymi obowiązkami, strach przed konfrontacją z innymi przedstawicielami branży, obawa przed wyróżnieniem się z tłumu, złe doświadczenia z przeszłości oraz przekonanie, że nowe umiejętności nie zostaną wykorzystane. Jako dobry specjalista od HR lub menedżer musisz zrozumieć obiekcje, a następnie porozmawiać o nich z pracownikami. Metodą dobrych pytań i małych kroków poradź sobie z obawami pracowników, a następnie zadbaj nie tylko o ich motywowanie, ale również utrzymanie zaangażowania na wysokim poziomie.

Jasno zdefiniowany cel to podstawa

Jasno zdefiniowany i realny do osiągnięcia cel to coś, co motywuje nas do działania. Osoba odpowiadająca za wdrożenie programu szkoleniowego w firmie musi sprawić, że odbiorcy tego programu zrozumieją jego sens i będą chcieli z niego korzystać. W tym celu tłumaczy się, po co jest dane szkolenie oraz jakie korzyści przyniesie pracownikom i firmie obecnie, oraz w dłuższej perspektywie. Jeżeli pracownik nie dostrzega sensu wzięcia udziału w szkoleniu lub założony cel wydaje mu się mało realny do osiągnięcia, to wówczas poziom motywacji do działania drastycznie spada. W związku z tym zwracaj również uwagę na to, jakie cele stawiasz przed uczestnikami kursu. Powinny być odpowiednio wyważone zarówno pod kątem ilościowym, jak i jakościowym. Motywuj przez klarowny i osiągalny cel, a szybko dostrzeżesz rezultaty tego działania.

Dlaczego grywalizacja jest tak skuteczna?

Od lat grywalizacja stanowi niezwykle skuteczne narzędzie w obszarze motywacji i rozwoju pracowników. Nie sposób jej nie docenić. To aspekt, któremu warto poświęcić minimum kilka zdań tego artykułu. Wprowadzenie elementu grywalizacji w programie szkolenia firmowego pozwala na dodatkowe zaangażowanie pracowników. Większość z nas lubi rywalizować. Ułożenie szkolenia w moduły, które należy przechodzić, to jedna ze skutecznych technik przekazywania wiedzy. Uczestnicy kursu będą rywalizowali o to, kto z nich szybciej ukończy dany moduł. Aby zwiększyć jakość nauki, wprowadza się testy sprawdzające. Po zakończeniu części programu lub danego szkolenia pracownicy rozwiązują krótki test, który wyłania najlepszych z nich. Może ich spotkać dodatkowa gratyfikacja w postaci małego upominku. Osoby, którym na teście poszło nieco gorzej, dowiadują się, jakie elementy szkolenia wymagają u nich powtórki. Wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać potencjał szkolenia i nabyć cenne umiejętności. Odpowiednio stosowana grywalizacja to jedno z ulubionych narzędzi w arsenale specjalistów ds. HR i menedżerów.

Wykorzystuj nowe umiejętności pracownika

Wzięliśmy udział w szkoleniu, zdobyliśmy wiedzę, nauczyliśmy się nowych umiejętności i… tyle? Chyba nie ma nic bardziej demotywującego do działania niż brak możliwości wykorzystania zdobytych umiejętności w praktyce. W takich sytuacjach czas poświęcony na rozwój jest czasem straconym. Niestety wciąż wiele firm popełnia ten błąd. Jeżeli motywujesz pracowników do uczestnictwa w szkoleniach i warsztatach, to następnie korzystaj z tego, czego się tam nauczyli. Jeżeli pracownik dostrzeże, że jego nowe umiejętności są doceniane i umiejętnie wykorzystane, to będzie to dla niego wyjątkowa nagroda i sygnał, że warto dalej stawiać na swój rozwój.

Zainteresuj się progresem wykonanym przez pracownika, dowiedz się, czego się nauczył, a następnie zapytaj go, jak może wykorzystać to w swojej obecnej pracy. Z Twojej strony również powinny paść konkretne propozycje tego, jak można wykorzystać szkolenie do poprawy efektywności działania pracownika. Dzięki temu poczuje, że to, co robi, ma sens i jeszcze chętniej będzie angażował się w kolejne szkolenia i kursy. Dotyczy to zarówno edukacji przekazywanej w formie stacjonarnej, jak i zdalnej.

Odpowiednio dobieraj szkolenia

Istnieje coś takiego, jak motywacja poprzez odpowiednie dobieranie szkoleń do potrzeb pracowników. Być może przedstawiciele danego działu sygnalizują Ci braki kompetencyjne w jakimś obszarze lub potrzebę wzięcia udziału w szkoleniu. Sprawdź dostępne możliwości i dopasuj tematykę kursu pod te potrzeby. W ten sposób nie tylko docenisz inicjatywę oddolną w firmie, ale również zmotywujesz pracowników do nauki. Wszystko dlatego, że zapewnisz im dostęp do wiedzy, której w danym momencie potrzebują i oczekują. Dużo łatwiej utrzymać wysoki poziom zaangażowania w przypadku kursów, których program zawiera interesujące i przydatne dla pracowników zagadnienia. Właśnie dlatego dokonuj dokładnej selekcji każdej możliwości edukacyjnej, aby wybrać prawdziwe perełki. Uważaj jednak na to, aby nie przesadzić z ilością materiałów. Zbyt duża dawka szkoleń może działać demotywujące i zniechęcać pracowników do podjęcia jakiejkolwiek aktywności w tym obszarze.

Wygodna platforma Seduo

Intuicyjna i wygodna platforma edukacyjna to kolejny aspekt, który motywuje pracowników do nauki. Dużo łatwiej o zaangażowanie wtedy, gdy dobrze nawigujemy po platformie i wiemy, jak z niej korzystać. Zyskuje to na znaczeniu w trzeciej dekadzie XXI wieku, gdy coraz częściej wykorzystuje się szkolenia zdalne w ramach metody blended learning. Odpowiedzią na to wyzwanie jest platforma Seduo, która jest intuicyjna, wygodna oraz zawiera wysokiej jakości szkolenia dla firm. Dzięki niej z większą łatwością zmotywujesz pracowników do efektywnego uczenia się, co przyniesie Twojej firmie wymierne korzyści.

Badania pokazują, że coraz więcej firm inwestuje w rozwój pracowników poprzez platformy e-learingowe. Pracownicy zyskują w ten sposób dostęp do wiedzy w dowolnym miejscu i czasie, a zespoły HR mogą na bieżąco układać programy szkoleniowe i monitorować postępy pracowników. Ta formuła nauki coraz częściej wykorzystywana jest w ramach metody blended learning, gdzie kursy online są bazą do dalszych warsztatów, coachingów, czy szkoleń stacjonarnych.

Zastanawiasz się jakiego narzędzie użyć w tym celu?

Odpowiedzią na to wyzwanie jest platforma Seduo, intuicyjna, wygodna, zawierająca najwyższej jakości szkolenia dla firm. Dzięki niej z większą łatwością zmotywujesz pracowników do efektywnego uczenia się, co przyniesie Twojej firmie wymierne korzyści.

 
Ustawienia plików cookie