Temat zdrowia psychicznego jest coraz bardziej obecny z sferze publicznej, pośród szkoleń firmowych również. Firmy coraz częściej oferują szkolenia z zakresu higieny psychicznej, jako element rozwoju pracowników. Niestety na tym etapie wsparcie równowagi psychicznej pracownika się kończy. Firmy co prawda uczą swoich pracowników, jak radzić sobie ze stresem na poziomie indywidualnym, jednak nie podejmują prób ograniczenia stresu w miejscu pracy. Takie firmy w oczach pracowników mogą sprawiać wrażenie z lekka obłudnych. Jak zatem skutecznie szkolić pracowników z zakresu higieny psychicznej i nie być hipokrytą?
Szkolenia firmowe z zakresu higieny psychicznej bez powiewu hipokryzji? Dowiedz się jak szkolić dobrze i bez obłudy

Dlaczego troska o własne zdrowie psychiczne jest tematem numer 1?
Temat zdrowia i higieny psychicznej od kilku lat jest mocno obecny w czeskiej przestrzeni publicznej. Powodów jest kilka. Po pierwsze, to długoterminowy i globalny trend. O zdrowiu psychicznym i dobrostanie mówi coraz więcej osób, są to nie tylko specjaliści, ale również zwykli ludzie. Bardziej niż kiedykolwiek skupiamy się na równowadze pomiędzy życiem zawodowym a osobistym, na utrzymaniu balansu pomiędzy trybem pracy a własnym dobrostanem. Temat dbania o własne zdrowie psychiczne nie jest już tematem tabu.
Higiena psychiczna jako element szkoleń firmowych
Biorąc pod uwagę powyższe fakty nikogo nie zdziwi, że temat higieny psychicznej w wielu firmach (zwłaszcza tych postępowych) jest częścią szkoleń firmowych.
Według najnowszego badania LMC* przeprowadzonego pośród 665 klientów korporacyjnych w 2022 roku, prawie trzy czwarte firm oferuje swoim pracownikom szkolenia między innymi dlatego, że zależy im na dobrym samopoczuciu swoich pracowników oraz chcą rozwijać ich well-being.
Firmy mają coraz większą świadomość tego, że ukontentowany i zrównoważony pracownik jest wartością dodaną firmy. Jeśli zaś pracownicy nauczą się dbać o własne zdrowie psychiczne, firma zyska lojalnych i produktywnych pracowników. Z badania wynika, że 16% firm obecnie zapewnia swoim pracownikom kursy poprawiające ich samopoczucie psychiczne, a ponad jedna trzecia firm porusza temat zdrowia psychicznego z pracownikami indywidualnie.
Chcesz mieć mniej stresujące środowisko pracy? A może zajęcia z jogi?
Niestety, szkolenie pracowników w zakresie higieny psychicznej jest również często jedynym systematycznym wysiłkiem podejmowanym przez firmy, aby pomóc pracownikom w znalezieniu dobrostanu psychicznego i równowagi. Czasami to za mało.
Wiele firm wciąż boryka się z takimi problemami jak przeciążenie pracą, źle zbudowane procesy wewnętrzne, toksyczne środowisko pracy lub niedobór siły roboczej. Jeśli firma nie poświęca wystarczającej atencji tego typu problemom, a stara się jedynie poprzez szkolenie przerzucić odpowiedzialność za stres na pracownika, wynik może okazać się odwrotny do zamierzonego. Zaoferowanie przepracowanemu i zestresowanemu pracownikowi lekcji jogi lub szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem może wyglądać trochę jak kiepski żart.
Jak może wyglądać trening z zakresu higieny psychicznej?
Edukacja w zakresie higieny oraz zdrowia psychicznego może mieć różne formy. W żadnym wypadku nie muszą to być sesje terapeutyczne z psychologiem. Wraz z rozwojem technologii oraz możliwością pracy zdalnej edukacja na temat psychohigieny może wyglądać następująco (i nie tylko):
- Regularne spotkania z psychologiem, trenerem lub mentorem. To indywidualne spotkania z osobą, z którą omawiamy swoją pracę oraz stan psychiczny. Ktoś, kto nam pokazuje jak moglibyśmy lepiej dbać o naszą psychikę. Takie spotkania mogą odbywać się zarówno online lub (w idealnym wypadku) osobiście.
- Nieregularne spotkania (interwencje). Inaczej mówiąc „telefon do przyjaciela”. Tego typu spotkania odbywają się nieregularnie, ale mentor lub psycholog jest przypisany do konkretnego pracownika i jest gotowy omówić z pracownikiem palący go problem. Z tej opcji korzysta się zwykle w okresie silnego stresu lub napięcia psychicznego.
- Szkolenie online. Istnieje również wiele ogólnych poradników dostępnych dla wszystkich na temat tego jak dbać o zdrowie i higienę psychiczną. Również szkolenie online, np. w formie filmów szkoleniowych, może być wartością dodaną dla pracownika.
- Sesje grupowe. O zdrowiu i higienie psychicznej można również mówić w grupie.
Trzy reguły, którymi należy się kierować szkoląc z zakresu higieny psychicznej
Przygotowanie szkolenia z zakresu psychohigieny dla pracowników nie jest aż takie trudne. Wystarczy przestrzegać trzech prostych reguł.
Reguła nr 1: Zapewnij pracownikom przestrzeń (również czasową) do uczestnictwa w szkoleniach
Z wyżej przytoczonego badania wynika, że firmy na różne sposoby próbują wdrożyć szkolenia z zakresu higieny psychicznej. Dla niektórych jest to część obowiązkowego bloku edukacyjnego, dla innych temat higieny psychicznej jest elementem rozwoju kompetencji miękkich.
Niezależnie od wybranej koncepcji oraz formy najważniejszym jest umożliwienie pracownikom uczestnictwa w szkoleniu z zakresu higieny psychicznej. Jeśli Twoja firma oferuje szkolenia z zakresu higieny psychicznej, ale pracownicy ze względu na obciążenie pracą nie mają czasu w nich uczestniczyć, cały wysiłek idzie na marne.
Temat zdrowia psychicznego i jego pielęgnacji jest w dzisiejszych czasach naprawdę istotny. Twoja firma również powinna tak ten temat postrzegać. Nie odkładaj higieny psychicznej na boczny tor, daj pracownikom przestrzeń do udziału w szkoleniu, nawet kosztem pracy, czyli chwilowego spadku produktywności.
Reguła nr 2: Wybierz formę, która najbardziej odpowiada Twoim pracownikom
Chyba nie ma większego paradoksu niż taki, że pracownicy boją się pójść na szkolenie z zakresu higieny psychicznej. Jeśli pracownicy nie mają czasu na szkolenie lub też z wielkim trudem upychają go w swoim kalendarzu, efekt takiego szkolenia będzie marny.
Na temat higieny psychicznej można uczyć i szkolić na wiele sposobów. Mogą to być indywidualne sesje z psychologiem lub szkolenia online, które pracownicy realizują w dogodnym dla siebie tempie.
Weź pod uwagę sposób funkcjonowania Twojej firmy i rytm pracy Twoich pracowników. Następnie dobierz taką formę, która będzie im odpowiadała.
Reguła nr 3: Stwórz przestrzeń do przećwiczenia nowo nabytej wiedzy
Szkolenie z zakresu higieny psychicznej nie powinno być traktowane jako kolejne „odhaczone” szkolenie w programie szkoleń. Na tym Twoja praca się nie kończy. Temat dobrostanu jest mocno połączony z kulturą firmową, z elastycznością pracy oraz równowagą pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Wiedzę, którą Twoi pracownicy posiądą na szkoleniu z zakresu higieny psychicznej powinni umieć wdrożyć w życie. Powinni im w tym pomóc menedżerowie zespołów, którzy wspólnie z pracownikami będą starać się stosować główne zasady higieny psychicznej w organizacji pracy zespołowej. Szkolenie z zakresu higieny psychicznej powinno zawsze być cząstką szerszej strategii, jak poprawić well-being oraz zadowolenie w miejscu pracy.
Dlatego tak ważne jest aby specjaliści ds. HR oraz menedżerowie zespołów bardzo szczegółowo znali treść oferowanego szkolenia nt. zdrowia psychicznego. Również samych liderów czy menedżerów zespołów należy przekonać o wadze i znaczeniu szkolenia z zakresu higieny psychicznej. Powinni oni w ramach swoich szkoleń menedżerskich być przeszkoleni z tego jak wspierać wśród swoich podwładnych dbałość o higienę psychiczną oraz jak im pomóc odnaleźć równowagę psychiczną oraz spokój podczas pracy.

Mistrzowskie wystąpienia publiczne
Sergiusz Ryczel
Ten kurs pokaże Ci jak, działając w oparciu o pewne schematy, być przygotowanym i zwiększać doświadczenie w ciekawym i atrakcyjnym przekazywaniu wiedzy.
Szkolenie z zakresu higieny psychicznej benefitem dla pracownika
Jedną z kluczowych ról, jakie odgrywają szkolenia, to utrzymanie wykwalifikowanych pracowników w firmie. A ponieważ temat zdrowia psychicznego jest już w przestrzeni publicznej odmieniany przez wszystkie przypadki, można powiedzieć, że jest to również bardzo popularny temat wśród pracowników oraz pożądany benefit. Zdaniem ekspertów ten temat jeszcze nie osiągnął swojego apogeum. Zainteresowanie nim będzie stale rosło.
Dlatego firmy w swoich strategiach szkoleniowych powinny uwzględnić ten trend. Zwłaszcza, jeśli chcą oferować pracownikom popularny i pożądany benefit oraz jeśli chcą mieć zadowolonych pracowników. Jeśli więc uda Ci się skutecznie włączyć temat higieny psychicznej do Twojego programu rozwojowego, rentowność tej inwestycji będzie bardzo wysoka.
*Źródła badań
Podczas badania przeprowadzonego w 2022 roku, skontaktowaliśmy się łącznie z 665 czeskimi i 70 słowackimi firmami z bazy danych LMC s.r.o. i Seduo.cz. Jednocześnie należy poinformować, iż firmy te mają ogólnie pozytywne podejście oraz aktywny stosunek do szkoleń. Wyniki naszych badań mogą nie odzwierciedlać stosunku wszystkich firm w Czechach i na Słowacji.
Większość ankietowanych firm, a dokładnie 493 firmy czeskie i 54 firm słowackich, zatrudnia obecnie ponad 50 pracowników. Natomiast 172 firmy czeskie i 16 firm słowackich objętych badaniem zatrudniają 49 lub mniej pracowników. W naszym badaniu ankietowaliśmy pracowników, którzy współdecydują, zamawiają lub prowadzą szkolenia dla pracowników w firmie.