Trendy szkoleniowe 2030: edukacja na wyciągnięcie ręki

22. 10. 2023 • 5 minuty czytania

Dziś inaczej konsumujemy świat, informacje, naukę, wiedzę. Czytamy e-booki, słuchamy podcastów i audiobooków, oglądamy wystąpienia znanych osób, subskrybujemy kanały na YouTubie. Tak też dziś musi wyglądać świat szkoleniowy: być odzwierciedleniem potrzeb i nowego świata. Trendy na rynku szkoleniowym dostosowują się do tego dynamicznie zmieniającego się świata. Biorąc pod uwagę rozwój technologii, warto zastanowić się nad tym, jak będą wyglądać szkolenia w 2030 roku. W tym artykule zwrócimy uwagę na kilka kluczowych kierunków, w których powinna podążać edukacja przyszłości.

Trendy szkoleniowe 2030: edukacja na wyciągnięcie ręki

Kompetencje przyszłości

Powtarzając za Przemkiem Staroniem, który ma na Seduo kurs „Edukacja Przyszłości”, w przyszłości będą liczyły się tak zwane 4K. Kompetencje, które pomogą nam w coraz szybciej rozwijającym się świecie to:

  • komunikacja: Musimy umieć porozumiewać się z różnymi ludźmi i zadawać trudne pytania;
  • kreatywność: Musimy umieć myśleć o różnych scenariuszach rozwiązań;
  • krytyczne myślenie: Musimy umieć podważyć oczywistości
  • kooperacja: Musimy umieć współpracować przy generowaniu rozwiązań.

Aby rozwijać te kompetencje, warto dywersyfikować źródła, z których możemy czerpać wiedzę. Im więcej możliwości nauki i doświadczania, tym sprawniej i pewniej będziemy funkcjonować w przyszłości.

Szkolenia online i na żądanie

Oczywiście wciąż na topie powinny być szkolenia online. Rozwój różnego rodzaju narzędzi i platform e-learningowych sprawia, że są one jeszcze wygodniejsze w użytkowaniu i dają lepsze efekty. Internet jest ogólnodostępny, dlatego edukacja z jego wykorzystaniem jest i będzie bardzo popularna. Dotyczy to zarówno szkoleń prowadzonych na żywo, jak i gotowych materiałów e-learningowych. Te ostatnie można odtwarzać w dowolnym miejscu i czasie, dzięki czemu proces edukacji ma jeszcze bardziej zindywidualizowany i dostosowany do naszego stylu życia charakter. Każdy może dopasować to do własnych potrzeb i trend w tym obszarze powinien utrzymywać się oraz rozwijać w przyszłości.

Kursy online będą dostępne do najszerszego grona odbiorców, sprawiając, że wiedza będzie bardziej demokratyczna.

Szkolenia w obszarze kompetencji miękkich

Ponieważ szkoła w dalszym ciągu jest nieco skostniała 🙂 to większość z nas z dużą przyjemnością uzupełnia po latach wiedzę i uczestniczy w szkoleniach z umiejętności interpersonalnych. Bez wątpienia kompetencje miękkie pełnią niezwykle ważną rolę w biznesie. Mało tego, wydaje się, że jeszcze zyskają na znaczeniu. W związku z tym szkolenia w tym obszarze będą stanowiły jeden z kluczowych kierunków edukacji przyszłości. Wszystko po to, aby pracownicy byli jeszcze lepiej przygotowani do wypełniania swoich obowiązków. W zakresie szkoleń z kompetencji miękkich poruszane są i będą takie tematy jak m.in.: wymienione wcześniej: komunikacja, krytyczne myślenie, kooperacja i kreatywność, zarządzanie sobą w stresie, negocjacje, rozwiązywanie konfliktów, retoryka i inne umiejętności interpersonalne. Już dziś wiemy, że najlepiej w tych tematach sprawdzają się aktywne warsztaty, które można dostosować do sytuacji i oczekiwań danej organizacji.

Szkolenia w obszarze technologii i cyfryzacji

Rozwój technologii i cyfryzacja wielu obszarów naszego codziennego życia sprawiają, że szkolenia z tego zakresu są niemal obowiązkiem. Wydaje się, że w najbliższych latach kierunek ten zostanie jeszcze uwypuklony. Obecnie trudno wyobrazić nam sobie codzienną pracę bez wsparcia technologii. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszą się i cieszyć się powinny w 2030 roku szkolenia z takich obszarów jak: programowanie, AI, analityka danych, innowacje technologiczne, robotyka i obsługa maszyn. Już teraz żyjemy w epoce cyfrowej, a skala tego zjawiska będzie się tylko pogłębiać. W związku z tym w 2030 na topie powinny znajdować się szkolenia dotyczące nowych technologii i potencjału ich zastosowania w codziennym życiu. Coraz częściej mówi się o tym, jak ważne stanie się pisanie “promtów” dla AI i właśnie Ci pracownicy, którzy będą umieli wydawać precyzyjnie sformułowane polecenia różnym narzędziom AI, będą poszukiwani na rynku pracy. Pierwszym wyborem przy zdobywaniu takich umiejętności będzie edukacja zdalna za pośrednictwem platform e-learningowych oraz szkoleń online.

Rola AI w szkoleniach przyszłości

Sztuczna inteligencja już teraz jest obecna w naszym życiu. Postęp dokonany w ostatnich latach w tym obszarze jest wręcz niesamowity. W 2030 roku AI powinno być jeszcze lepiej rozwinięte, co przełoży się na poprawę efektywności nauczania. Kierunek ten powinien zostać zachowany. W ciągu kilku lat sztuczna inteligencja powinna jeszcze lepiej dopasowywać zakres materiałów do indywidualnych potrzeb pracownika, specyfiki jego charakteru oraz obszaru działalności. Skróci się również czas wyszukiwania szkoleń przez zainteresowanych. Wydaje się, że w 2030 roku po wpisaniu hasła do wyszukiwarki AI w krótszym czasie wybierze dla Ciebie szkolenie szyte na miarę. Tego typu zjawisko powinno korzystnie przełożyć się na efektywność całego procesu nauki. Z pewnością skorzystają z tego specjaliści HR.

Zwiększony nacisk na zrównoważony rozwój

Rozwój technologii i przemysłu wpływa na degradację środowiska naturalnego. Na szczęście w ostatnich latach wzrasta świadomość społeczna w tym zakresie. Wydaje się, że jednym z trendów szkoleniowych 2030 roku powinna być szeroka edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju i działań na rzecz ochrony środowiska. W tym aspekcie należy edukować każdego pracownika bez względu na zajmowane przez niego stanowisko. Jest to związane z tym, że każdy z nas może wdrożyć zmiany, które korzystnie przełożą się na stan środowiska naturalnego i zachowanie zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń. W 2030 roku szkolenia z tego obszaru będą już nie tylko pożądanym trendem, ale także koniecznością. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do edukowania swoich pracowników z obszaru zrównoważonego rozwoju.

Różnorodność kulturowa i społeczna jako wyznaczników trendów szkoleniowych

Globalizacja sprawiła, że zacierają się granice kulturowe i społeczne. Kultury wzajemnie się przenikają, co stymuluje rozwój. Świetnie to widać na przykładzie przedsiębiorców. W 2030 roku wciąż powinniśmy być świadkami licznych migracji. To sprawia, że należy edukować pracowników z obszaru wrażliwości kulturowej i społecznej. Wszystko po to, aby lepiej integrować pracowników oraz pozwolić im zrozumieć potrzeby innych osób. Różnorodność kulturowa i społeczna będzie jednym z wyznaczników trendów szkoleniowych w 2030 roku. Każda kultura ma swoje przyzwyczajenia i tradycje. Jej przedstawiciele mają inne potrzeby związane z edukacją i sposobem przekazywania wiedzy. Właśnie dlatego szkolenia przyszłości będą jeszcze bardziej ukierunkowane na różnorodność i zaspokojenie potrzeb szerokiego grona odbiorców o różnych uwarunkowaniach społecznych.

To będą ekscytujące lata

Bez wątpienia czekają nas ekscytujące lata na rynku szkoleniowym. Jeszcze zwiększą się możliwości szkoleniowe, co korzystnie przełoży się na jakość przyswajania wiedzy i rozwój jednostek z korzyścią dla całego przedsiębiorstwa. Dostawcy narzędzi i materiałów szkoleniowych muszą regularnie monitorować rynek oraz zachodzące na nim zmiany. Dotyczy to m.in. zmieniających się potrzeb pracowników. Na tej podstawie należy dostosować się do wyzwań rynku, aby zapewnić oczekiwany poziom edukacji. Doskonale zdają sobie z tego sprawę twórcy platformy szkoleniowej Seduo. Choć do 2030 roku jeszcze kilka lat, to już teraz z dużą dokładnością możemy przewidywać trendy i kierunki rozwoju rynku szkoleniowego na początku trzeciej dekady XXI wieku.

 
Ustawienia plików cookie